Ak by sa nemožné stalo skutočnosťou a odrazu by postavy z literárnych diel ožili, Saint-Exupéryho Malý princ by podľa všetkého rozprával typickým newyorským prízvukom. Na celom svete obľúbený hrdina francúzskej rozprávky pre deti i dospelých sa totiž nenarodil v Paríži alebo na malebnom francúzskom vidieku, ako by človek predpokladal, ale v srdci Manhattanu a na letnom dome spisovateľa v Asharokene na Long Islande.
Spisovateľ a priekopník v letectve Antoine de Saint-Exupéry prišiel do New Yorku v posledný deň roku 1940. Plánoval sa zdŕžať 4 týždne, ale pobyt sa predĺžil na viac ako 2 roky. Najnešťastnejšie, aj keď najproduktívnejšie obdobie jeho života. Počiatočné nadšenie z New Yorku a ocenenia National Book Award, ktoré získal za svoju knihu Vietor, piesok a hviezdy od American Booksellers Association, rýchlo vystriedala depresia.
Odtrhnutý od písania a lietania - jeho dvoch lások, ktoré dávali jeho životu zmysel, Antoine de Saint-Exupéry upadal do beznádeje.
Myšlienka však padla na úrodnú pôdu. Autor po tom, čo sa zásobil papierom, perami, ceruzkami a vodovými farbami, pustil sa do práce. Roztržitý spisovateľ pracoval dlho do noci, nalievajúc sa kávou a Coca-Colou, trúsiac cigaretový popol všade okolo seba. Mnohé stránky rukopisu sú toho dôkazom - škvrny od kávy, či cigaretou prepálená stránka nie sú žiadnou zriedkavosťou. Aj keď Antoine nikdy predtým neilustroval žiadnu knihu, s vervou sa pustil do maľovania obrázkov v tejto.
"Na tejto planéte žijú dva milióny obyvateľov. Ak by sme ich všetkych zvolali na obrovský míting, všetci by sa zmestili na Long Island." Predtým než spisovateľ zmenil Long Island na ostrov v Pacifiku, uvažoval ešte o budove 30 Rockefeller Center (Top of the Rock).
Antoine de Saint-Exupéry pracoval na Malom princovi v štúdiu svojho priateľa, umelca Bernarda Lamotteho. Lamotte a Saint-Exupéry sa spoznali v Paríži na Sorbonne. Bernardovo štúdio sa nachádzalo na druhom poschodí, nad francúzskou reštauráciou Parížsky život. Dnes obidve poschodia patria francúzskej reštaurácii La Grenouille (3 E 52nd St).
Ďalším z miest, kde vznikala novela Malý princ, bol byt Silvie Hamilton Reinhardtovej na Park Avenue. Silvia bola newyorská novinárka, do ktorej bol Antoine zaľúbený. V knihe je zvečnená v postave Múdrej líšky. Napriek tomu, že jej francúzština bola taká úboha ako jeho angličtina, autor mal pocit, že mu nikto nerozumie lepšie ako ona. "Reč je prameňom nedorozumenia," tvrdí Saint-Exupéry v knihe a jeho vzťah so Silviou je toho len dôkazom. Novinárka bola jeho najväčšou oporou, poradkyňou a nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie. Predpokladá sa, že najčastejšie citovaný výrok diela "Len srdcom vidí človek správne, to podstatné je očiam neviditeľné," bol tiež navrhnutý Silviou.
V lete 1942 pokračoval Antoine v práci na Malom princovi v letnom dome v Asharoken na Long Islande. Rukopis bol dokončený v októbri 1942 a kniha publikovaná v apríli roku 1943 v angličtine a francúzštine, ale len na území USA. Vo Francúzsku kniha vyšla až po autorovej smrti v r. 1946. Malý princ bol preložený do viac 250 jazykov a je to najčítanejšie a najprekladanejšie dielo francúzskej literatúry. Originálny rukopis sa nachádza v The Morgan Library & Museum v New Yorku a bol darom Silvie Hamilton Reinhardtovej, ktorej ho venoval Saint-Exupéry, keď odchádzal zo Spojených štátov.
O svojej knihe mi pán Sís prezradil:
Inspirace byla kniha Malý princ, která měla velký vliv na muj život, vnímaní světa a moji tvorbu.
Když jsem ji četl jako dítě...byla o tom jak bude život krásny, ve stredním věku mi dodala odvahu k dobývaní Ameriky.
Když jsěm ji četl dětem prišla mi jako reminiscence celého života...až beznádejne dojěmná.
Kniha je o živote pozoruhodného člověka, který byl prukopníkem letectví, objevitelem, dobrodruhem, ale i umelcem.
Jako pionýr letecké pošty prekonal nebezpečí a propojil kontinenty. Se svým letadlem se snažil překonat letecké rekordy a nejednou havaroval.
Napsal krásne knihy a idealisticky bojoval za lepší svět, dokonce i jako válečný pilot. Je autorem Malého prince - knihy, kterou milují lidé na celém světe.
Nezapomeň se zastavit...a přivonět si k ruži.
Petr Sís sa narodil v Brne, ale od r. 1984 žije v New Yorku, a podľa jeho slov, v jeho živote a kariére boli zlomové tri telefonáty:
Prvý bol v r. 1982 od Maurice Sendaka, autora detských kníh a ilustrátora, kt. ho presvedčil, aby sa presťahoval z Los Angeles do NYC. Tento telefonát bol začiatkom Sísovej kariéry.
Druhý telefonát v r. 1992 bol od Jacqueline Kennedy Onassis. Tá v tom čase pracovala ako editorka vo vydavateľstve Doubleday a inšpirovala ho k napísaniu knihy o jeho detstve v socialistickom Československu Tri zlaté kľúče (The Three Golden Keys).
Tretí telefonát v r. 2003 mu oznámil, že bol vybraný dostať MacArthur Foundation dotáciu. Tá je známa aj ako "genius grant" v rôznych odboroch a Peter Sís je jeden z 5 tvorcov detských kníh, kt. sa tohto prestížneho ocenenia dostalo.
Petr Sís napísal 24 kníh, ilustroval nielen mnohé ďalšie, ale jeho ilustrácie sa objavili aj v časopisoch Time, Newsweek a Esquire. Petrova nástenná mozaika Happy City dokonca zdobí aj stanicu newyorského metra (linka 6, stanica 86th Street).